DEŇ
PODĽA
DEŇ PODĽA GEOCACHERA
„Párkrát som si už nadával, že kvôli krabičkám leziem po skalách a po kopcoch.“
Tomáš sa už tri roky aktívne venuje geocachingu. Ak neviete, v čom geocaching spočíva, možno je práve táto záľuba tá správna pre vás. Všetko sa začalo 3 roky dozadu, keď bol Tomáš na výlete s priateľkou a jej rodinou v Česku. Jej otec sa tejto záľube venoval už sedem rokov a uviedol Tomáša do tejto hobby spoločným štveraním sa na kopec odkiaľ sa im naskytol krásny výhľad na priehradu. Odtvety je pre Tomáša geocaching spojený s dobrodružstvom a adrenalínom.
„Nikdy by som sa na také krásne miesta nedostal, keby som nehľadal kešky. Pre mňa geocaching znamená spoznávať nové miesta a zaujímavé miesta ľudom ukázať. Vďaka tejto aktivite som spoznal veľa zaujímavých miest. Napríklad v Demänovskej doline je nádherné miesto s výhľadom a ohniskom, ktoré by som nemal šancu inak spoznať. Pomocou tejto hry si môžu ľudia dať navzájom tipy na príjemné miesta v ich okolí. ”
Geocaching je zábava alebo aj určitý druh športu. Sú to v podstate skrýše (kešky) na pekných a zaujímavých miestach. Každá skrýša má na internete svoju stránku, kde je popis miesta a súradnice GPS, podľa ktorých ju potom hľadači hľadajú. Sú však aj ľahko dostupné kešky nachádzajúce sa na parkoviskách alebo pred Tescom.
„Stredne náročné sa nachádzajú na zaujímavých miestach, na lesných skratkách alebo v jaskyniach, kde sa bežný človek iba ťažko dostane, napr. na Gerlachovskom štíte. Extrémom je keška na Mount Evereste, síce tam nie je fyzicky, ale ak dosiahnete tento štít, pripíšete si ju. ”
Tomáš si výlety väčšinou plánuje a spája s hľadaním kešiek. Prekvapilo nás číslo, že na celom Slovensku sú ich už tisíce.
„Ja nie som extrémny geocacher, mám nájdených do 300 kešiek čo nie je fakt veľa. Boli dni keď som našiel aj desať kešiek za jeden deň. Je veľa druhov skrýš. Klasická je taká, kde nájdete súradnice a nachádza sa tam krabička, môže to byť krabička od tic tac-u alebo krásne vyrezávaná drevenná krabička. Najzaujímavejšia keška, ktorú som našiel, bola nábojnica z druhej svetovej vojny. ”
Skrýše však nemusia vždy niečo obsahovať. Môžu poukazovať na prekrásne miesta, na ktoré sa dostanete vylúštením logických alebo matematických hádanok. O predmety, ktoré sa nachádzajú v skrýšach v podstate ani nejde, skôr o miesta, kde sa nachádzajú, prevedenie krabičky alebo spôsob ako sa k nim dostanete. „Sú kešky, ktoré nájdete iba v noci. Ja som takúto nočnú našiel v Smoleniciach. Predieral som sa lesom, a na spiatočnej ceste sa mi stratili navádzacie body. Naštastie som vyšiel z lesa na druhom konci dediny. Sú i kešky, ktoré sú zavesené na strome. Každú, ktorú som našiel, mám odfotenú. Mám kešky aj zo zahraničia, z Anglicka, Nemecka alebo Chorvátska. Spomínam si, keď som hľadal kešku na jednej nemenovanej farme. Skrýša sa nachádzala v starom drevennom mlyne. Na to, aby som sa po ňu dostal, som musel použiť rebrík, ktorý som si požičal od farmára. Keď som sa dostal až hore, miesto okupovali holuby, takže si viete predstaviť, aká tá krabička asi bola. ”
Každý hľadač môže taktiež založiť i vlastné skrýše. Tomáš má tiež pár založených.
„So založením kešiek sa mi spájajú šťastnejšie príbehy, kedy sa to ľudom páči a posielajú pozitívne reakcie, ale sú aj smutnejšie, kedy tú danú kešku aj niekto zničí. Mám pravidlo pri zakladaní, buď nech keška zaujme pekným miestom alebo samotným prevedením. Určite ste veľakrát prešli okolo kešiek, ale ani vás nenapadlo, že tam sú. Je fajn, keď ju človek založí v okolí kde býva, alebo sa kde sa zdržuje, pretože každá keška si vyžaduje raz za čas údržbu alebo kontrolu. ”
Každá z kešiek má uvedený level náročnosti vylúštenia a takisto level náročnosti terénu od jedna do päť.
„Nie pre všetky kešky som vždy išiel. Pri veľmi nebezpečných miestach som si netrúfol. Myslím si, že človek by mal odhadnúť svoje schopnosti. Parkrát som si už nadával, že kvôli krabičkám leziem po skalách a po kopcoch a že to už nikdy robiť nebudem, ale potom si to človek premyslí, keď opadne najväčší adrenalín a už je zase v hre a chce ju nájsť. Ale niekedy je to fakt o nervy, keď hladáte skrýšu na súradniciach pol hodinu alebo sa šmyknete na kopci. ”
Na záver nám Tomáš prezradil, že v Trnave jedna z posledných a náročných kešiek je webkamera, s ktorou je potrebné sa vyfotiť.
![]() | ![]() | ![]() |
---|---|---|
![]() | ![]() | ![]() |
![]() | ![]() | ![]() |
![]() | ![]() | ![]() |
![]() | ![]() |